Coupe des Nations de l’Espoir Blue Line – Stage 3

Stage 3

Yaounde – Yaounde, 93km

Rwandan pair Samuel Mugisha and Joseph Areruya accelerated away to take first and second on the toughest stage of the Tour de l’Espoir. The Dimension Data teammates set off with 9 other riders shortly after the maillot jaunt had punctured with 55km gone. Attacking with Ethiopian Million Beza Ejgu, the Rwandans forged a commanding lead over the remainder of the break on the tough finishing circuit through Yaounde’s university. Mugisha and Areruya dropped Ejgu with around 10km remaining and used their strength and international experience to increase their lead to 2m37s by the line.

With a profile like a woodsaw, the stage was always set to decide the race overall and Areruya now leads Eritrea’s Natnael Mebrahtom by 2m16s going into tomorrow’s fourth and final stage.

Stage 3 results

Rank BIB Last Name First Name Country Team Age Result
1 32 MUGISHA Samuel RWA RWANDA 21 02h28’40”
2 31 ARERUYA Joseph RWA RWANDA 22 02h28’40”
3   EJGU Million Beza ETH     02h31’17”
4 33 MUNYANEZA Didier RWA RWANDA 22 02h31’24”
5 22 CHOKRI El Mehdi MAR MOROCCO 21 02h31’24”
6 84 MAYER Alexandre MRI MAURITIUS 20 02h31’24”
7 43 VAN NIEKERK Aidan RSA SOUTH AFRICA 21 02h31’24”
8 14 MEBRAHTOM Natnael ERI ERITREA 20 02h31’24”
9 34 UKINIWABO Jean Paul René RWA RWANDA 20 02h31’24”
10 112 DAUMONT Paul BUR BURKINA FASO 19 02h31’27”
11 21 EL KOURAJI Mohcine MAR MOROCCO 21 02h31’32”
12 24 SABBAHI El Houcaine MAR MOROCCO 21 02h32’07”
13 15 TEWELDE Robel ERI ERITREA 21 02h33’46”
14 26 RABIHI Ilyass MAR MOROCCO 22 02h33’49”
15   MWANUHEHERE Mwisa Samuel COD     02h33’49”
16 23 SABBAHI Lahcen MAR MOROCCO 21 02h36’44”
17 35 RUBERWA Jean Damascene RWA RWANDA 21 02h36’44”
18 42 VAN HEERDEN Mornay RSA SOUTH AFRICA 22 02h37’06”
19 16 HABTEMICHAEL Daniel ERI ERITREA 21 02h37’47”
20 131 PHAN Hoang Thai VIE VIETNAM 20 02h38’54”
21 121 DIALLO Yaya MLI MALI 21 02h38’54”
22   GEBREHANS Danay Kflay ETH     02h38’54”
23 64 Kammoun Khaled TUN TUNISIA 20 02h38’54”
24 63 TLIBA Achraf TUN TUNISIA 20 02h38’54”
25 61 Melki Mohamed Aziz TUN TUNISIA 19 02h38’54”
26 1 ZANG ONDOA Jacques CMR CAMEROON 22 02h38’54”
27 81 REDY Dylan MRI MAURITIUS 19 02h39’02”
28 11 SELEMUN Zemenfes ERI ERITREA 21 02h41’53”
29 41 VISSER Louis RSA SOUTH AFRICA 20 02h42’09”
30 91 BAMBA Karamoko CIV COTE D’IVOIRE 22 02h42’14”
31 4 VOUKENG KEMTSOP Ismael CMR CAMEROON 20 02h42’57”
32 53 BENGAYOU Abdelraouf ALG ALGERIA 20 02h43’09”
33 93 DJE Kouamé Faustin CIV COTE D’IVOIRE 21 02h43’39”
34 111 OUEDRAOGO Daouda BUR BURKINA FASO 20 02h44’33”
35 36 HAKIRUWIZEYE Samuel RWA RWANDA 21 02h44’36”
36 46 MATTHEWS Daniyal RSA SOUTH AFRICA 19 02h44’59”
37 115 KONE Souleymane BUR BURKINA FASO 21 02h44’59”
38 45 FRANCIS Joshua RSA SOUTH AFRICA 21 02h44’59”
39 106 KINANIRA ISCHARA Daniel COD DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO 21 02h44’59”
40 113 NIKIEMA Bachirou BUR BURKINA FASO 19 02h46’59”
41 44 BONTHUYS Carl RSA SOUTH AFRICA 22 02h46’59”
42 2 PRISO LOBE Alain Junior CMR CAMEROON 19 02h48’10”
43 13 MULUEBERHAN Henok ERI ERITREA 19 02h48’10”
44 51 ASSAL Nadjib ALG ALGERIA 19 02h48’56”
45 86 ROUGIER-LAGANE Grégory MRI MAURITIUS 22 02h53’25”
46 116 SOULAMA Daouda BUR BURKINA FASO 21 02h53’51”
47 3 Kamdem Fodjo Jordan CMR CAMEROON 19 02h55’22”
48 102 MAYELE N’koro COD DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO 21 02h55’39”
49 94 KOUADIO Kouamé Antoine CIV COTE D’IVOIRE 21 02h57’59”
50 142 ABDELHALIM OMAR Moustafa EGY EGYPT 20 02h59’10”
51 92 OUATTARA Syndou CIV COTE D’IVOIRE 20 03h00’21”
52 62 Laabidi Slah TUN TUNISIA 19 03h01’46”
53 135 NGUYEN Huu Duc VIE VIETNAM 21 03h04’20”
54 5 KUERE NOUNAWE Rodrigue Eric CMR CAMEROON 20 03h05’39”
  55 OGBI Wali Ibrahim ALG ALGERIA 19 DNF
  83 ROUGIER-LAGANE Christopher MRI MAURITIUS 20 DNF
    LIANZA MULANGA Jonathan COD     DNF
    TOGOLA Soumaila MLI     OTL

General Classification after stage 3

Rank BIB Last Name First Name Country Team Age Result
1 31 ARERUYA Joseph RWA RWANDA 22 08h36’47”
2 14 MEBRAHTOM Natnael ERI ERITREA 20 08h39’03”
3 22 CHOKRI El Mehdi MAR MOROCCO 21 08h39’36”
4 21 EL KOURAJI Mohcine MAR MOROCCO 21 08h39’48”
5 34 UKINIWABO Jean Paul René RWA RWANDA 20 08h41’05”
6 43 VAN NIEKERK Aidan RSA SOUTH AFRICA 21 08h42’07”
7 112 DAUMONT Paul BUR BURKINA FASO 19 08h42’10”
8   EJGU Million Beza ETH     08h42’18”
9 24 SABBAHI El Houcaine MAR MOROCCO 21 08h42’50”
10 15 TEWELDE Robel ERI ERITREA 21 08h44’29”
11 33 MUNYANEZA Didier RWA RWANDA 22 08h44’52”
12 32 MUGISHA Samuel RWA RWANDA 21 08h45’56”
13 26 RABIHI Ilyass MAR MOROCCO 22 08h49’32”
14 121 DIALLO Yaya MLI MALI 21 08h49’37”
15 11 SELEMUN Zemenfes ERI ERITREA 21 08h49’55”
16 16 HABTEMICHAEL Daniel ERI ERITREA 21 08h50’15”
17 41 VISSER Louis RSA SOUTH AFRICA 20 08h50’28”
18   MWANUHEHERE Mwisa Samuel COD     08h51’26”
19 64 Kammoun Khaled TUN TUNISIA 20 08h52’28”
20 61 Melki Mohamed Aziz TUN TUNISIA 19 08h52’40”
21 81 REDY Dylan MRI MAURITIUS 19 08h52’44”
22 35 RUBERWA Jean Damascene RWA RWANDA 21 08h53’49”
23 4 VOUKENG KEMTSOP Ismael CMR CAMEROON 20 08h53’53”
24 42 VAN HEERDEN Mornay RSA SOUTH AFRICA 22 08h55’05”
25 131 PHAN Hoang Thai VIE VIETNAM 20 08h55’28”
26   GEBREHANS Danay Kflay ETH     08h56’23”
27 1 ZANG ONDOA Jacques CMR CAMEROON 22 08h56’34”
28 53 BENGAYOU Abdelraouf ALG ALGERIA 20 08h56’40”
29 91 BAMBA Karamoko CIV COTE D’IVOIRE 22 08h57’11”
30 84 MAYER Alexandre MRI MAURITIUS 20 08h57’56”
31 36 HAKIRUWIZEYE Samuel RWA RWANDA 21 08h58’07”
32 13 MULUEBERHAN Henok ERI ERITREA 19 09h01’33”
33 115 KONE Souleymane BUR BURKINA FASO 21 09h02’03”
34 106 KINANIRA ISCHARA Daniel COD DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO 21 09h02’06”
35 46 MATTHEWS Daniyal RSA SOUTH AFRICA 19 09h02’15”
36 51 ASSAL Nadjib ALG ALGERIA 19 09h02’27”
37 23 SABBAHI Lahcen MAR MOROCCO 21 09h04’56”
38 86 ROUGIER-LAGANE Grégory MRI MAURITIUS 22 09h06’40”
39 93 DJE Kouamé Faustin CIV COTE D’IVOIRE 21 09h15’54”
40 45 FRANCIS Joshua RSA SOUTH AFRICA 21 09h17’13”
41 44 BONTHUYS Carl RSA SOUTH AFRICA 22 09h19’13”
42 3 Kamdem Fodjo Jordan CMR CAMEROON 19 09h21’56”
43 2 PRISO LOBE Alain Junior CMR CAMEROON 19 09h25’38”
44 62 Laabidi Slah TUN TUNISIA 19 09h27’10”
45 94 KOUADIO Kouamé Antoine CIV COTE D’IVOIRE 21 09h30’09”
46 102 MAYELE N’koro COD DEMOCRATIC REPUBLIC OF THE CONGO 21 09h30’20”
47 63 TLIBA Achraf TUN TUNISIA 20 09h38’27”
48 113 NIKIEMA Bachirou BUR BURKINA FASO 19 09h39’45”
49 111 OUEDRAOGO Daouda BUR BURKINA FASO 20 09h40’03”
50 135 NGUYEN Huu Duc VIE VIETNAM 21 09h54’06”
51 92 OUATTARA Syndou CIV COTE D’IVOIRE 20 09h59’26”
52 5 KUERE NOUNAWE Rodrigue Eric CMR CAMEROON 20 10h05’56”
53 142 ABDELHALIM OMAR Moustafa EGY EGYPT 20 10h11’19”
54 116 SOULAMA Daouda BUR BURKINA FASO 21 10h21’35”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *